Zdravíme z Francie

čtvrtek 3. října 2019: “Poslední den našeho putování po Francii byl celý věnovaný Paříži. Autobus nás vyložil na Trocadéru, odkud je jedinečný výhled na Eiffelovu věž, kam jsme právě směřovali.” Více zde.

Po bezpečnostní prohlídce zavazadel, kde v koši skončily dvě naše vidličky, jsme zvolili frontu u pokladny, kde se kupovaly vstupenky pro ty návštěvníky, kteří stoupají do druhého patra po pěti stech schodech. Přestávky na vydýchání a nabrání sil jsme si krátili čtením informací o stavbě věže.

Víte například, že se stavěla dva roky, dva měsíce a pět dní? Do třetího patra, toho nejvyššího, jsme pokračovali výtahem. Ten jede rychlosti dva metry za vteřinu.

Měli jsme štěstí na počasí. Bylo krásně slunečno, viděli jsme do okolí na velkou vzdálenost. Nemohli jsme se vynadívat na všechny památky, které jsme měli jako na dlani.

Po prohlídce a po občerstvení jsme se vydali metrem na Montmartre se Sacré-Coeur, náměstím malířů, s uličkami plnými suvenýrů a voňavých palačinek.

Pak metrem na Les Halles, kde byla zastávka na nákupy. Procházkou jsme se vydali přes Louvre, Jardin des Tuileries a Place de la Concorde na nábřeží, odkud jsme v sedm večer vyjeli na okružní plavbu po Seině. Z řeky jsme viděli mnoho dalších památek. Za zmínění určitě ale stojí Notre-Dame, katedrála, která nedávno vyhořela. Mohli jsme na vlastní oči vidět, jak obrovské škody plameny napáchaly. Snad ji při některé z našich dalších cest už uvidíme opravenou. Pracuje se na rekonstrukci intenzivně už teď. Část památek jsme viděli ve světle zapadajícího slunce, část už krásně romanticky osvětlenou.

Zlatým hřebem byla Eiffelova věž, která začala v osm hodin večer dokonce blikat, jako by se s námi loučila.

U kotviště na nás už čekal autobus.

Cesta po Normandii i Paříži byla nezapomenutelná. Jen je škoda, že nám to tak rychle uteklo. Nezbývá nám, než se sem někdy brzy vrátit.

Fotky z Paříže si můžete prohlédnout zde.

Eva Škvorová

………………………………………………………………………………………………………..

středa 2. října 2019: “Středeční program se velmi lišil od předešlých dvou dnů. Téměř celý se nesl v duchu památek na vylodění spojeneckých vojsk.” 

První zastávkou byly pláže v městečku Arromanches, kde v neuvěřitelných podmínkách vznikl umělý přístav, který vylodění za 2. světové války umožnil. Velkým zážitkem byla prohlídka muzea s mnoha dobovými exponáty, ale i procházka po pláži se zbytky betonových pylonů.

Přes Pegasus Bridge jsme dojeli do rybářského městečka Honfleur, kam před námi jezdili tvořit i slavní malíři, jako byl Renoir či Cézanne.

Po Le Pont de Normandie jsme přejeli řeku Seinu a dojeli do Etretat. Podvečerní procházka po plážích s křídovými útesy, které se měnily s každou fázi západu slunce, byla romantickou tečkou za celým dnem.

Fotky najdete zde.

Eva Škvorová

………………………………………………………………………………………………………..

úterý 1. října 2019: Úterní den byl plný zážitků. Mezi jednoznačně největší patřila návštěva kláštera na přílivovém ostrově Mont-Saint-Michel. Z parkoviště jsme šli hodinovou procházkou, jejíž poslední metry vedly po mostě.” 

Měli jsme velké štěstí, zažili jsme totiž jeden z největších přílivů. Chvíli před naším příchodem dokonce znemožnil vstup na ostrov. Po prohlídce kláštera jsme si prošli úzké uličky pod ním, plné malých obchůdků s typickými dobrotami, jako jsou slané karamely nebo galettky. Mnozí z nás využili možnosti koupit dárky domů, nebo ochutnat zdejší typické pohankové galettes nebo crêpes. K cestě zpět na parkoviště jsme využili tzv. navette, autobus obložený dřevem.

Naše putování pokračovalo do Bayeux. Prošli jsme si město a náš hlavní cíl, muzeum, kde se nachází slavná 70 m dlouhá tapiserie s výjevy z dobytí Anglie a ze života v 11. století. Každý z nás měl k dispozici poslech výkladu v češtině, který nás provedl obrazy od začátku až do konce.

Po nákupu jídla v místním supermarketu jsme se vydali na naši poslední zastávku toho dne, do Caen, kde jsme vystoupali na zbytky obrovského hradu Viléma Dobyvatele.

Eva Škvorová

Fotky si můžete prohlédnout zde.

………………………………………………………………………………………………………..

pondělí 30. září 2019: “Dnešní putování do Normandie jsme zahájili zastávkou v Chartres, nádherné katedrále, která je proslulá zejména svými vitrážemi.”

Po prohlídce katedrály a krátké procházce městem jsme pokračovali až do bretaňského městečka Vitré. Zatímco na první zastávce ve Francii foukal silný vítr, v Chartres nás přivítalo slunce, Vitré a jeho středověké uličky a hrad nás překvapily deštěm.

Dá se tedy říci, že den byl pestrý ve všech směrech. Foto zde.

Teď už jsme ubytováni v Rennes, těšíme se na sprchu a spaní v opravdových postelích.

Eva Škvorová