Projekt Zodpovědně s penězi

O projektu

Záměrem projektu Zodpovědně s penězi je seznámit děti ve školním věku s principy hospodaření s penězi a základní nabídkou finančních produktů a služeb. Důležitým bodem finančního vzdělávání je také zprostředkování základů zodpovědného rozhodování. Cílovými skupinami projektu jsou především žáci základních škol (11 – 15 let) a mladé rodiny. Realizátorem celého projektu je občanské sdružení AISIS.

O smysluplnosti projektu Zodpovědně s penězi svědčí také podpora Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které mu udělilo svou akreditaci. Doporučující posudek k používání materiálů ve výuce získal také od pracovníků Výzkumného ústavu pedagogického a Národního ústavu odborného vzdělávání.

Projekt může být výzvou i pro samotné rodiče žáků. Ti jistě ocení výuku využívající praktická témata a připravující děti na běžné životní situace. V mnoha případech na takové, ve kterých se samotní rodiče dopouští různých chyb a omylů. Chybná rozhodnutí a omyly jsou součástí našeho života od útlého dětství až do stáří. V praktickém životě za ně však často platíme velkou cenu. Ať už v životě osobním, nebo profesním. Projekt „RP“ dává možnost připravit se na některé životní situace v relativně bezpečném prostředí školní třídy a pod dohledem pedagoga majícího potřebné zkušenosti.

Žákům nabízí projekt přitažlivý obsah a osvojení si takových vědomostí a dovedností, které budou moci využít jak v osobním, tak i profesním životě.

Pro realizaci projektu na základních školách ve Středočeském kraji získalo občanské sdružení AISIS dotaci ve výši 5 milionů korun. Po ZŠ v Dobřichovicíh se projektu účastní i ZŠ v Pečkách, Vrchotových Janovicích, Kutné Hoře, Voticích, Rožďalovicích, Buštěhradě, Kralupech n. Vltavou, Lánech a na dvou ZŠ v Kladně.

Informace k projektu

Odkazy k podpoře výuky:

  • Témata jednotlivých lekcí zde.
  • Užitečné odkazy zde.
  • Podpůrná videa zde.

Realizace projektu na naší škole:

  • V třídách 8.AB a 9.AB v letech 2013 – 2015 zde.
  • V třídách 8.AB a 9.AB v letech 2012 – 2014 zde.
  • V třídách 8.AB a 9.AB v letech 2011 – 2013 zde.
  • V třídě 8. a 9. v letech 2010 – 2012 zde.
  • V třídách 8.AB a 9.AB v letech 2009 – 2011 zde.

Dne 19.5.2010 se v naší škole natáčel s žáky letošních devátých tříd dokument o projektu Zodpovědně s penězi.
Odkaz na krátký propagační film, kde jsou i naši žáci: zde.

Dne 15. října 2010 se v Praze konala veřejná prezentační konference o projektu Zodpovědně s penězi pod názvem “Jsme (opravdu) finančně gramotní?”. Naše škola se do ní zapojila hned v úvodní části a to ukázkou práce žáků v projektu na naší škole. Připravenou prezentaci si prohlédněte zde a fotografie zde.


Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky