Osmáci při jídle dne 9.2.2007

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Osmák degu, latinsky Octodon degus

Osmáci jsou zvířata, která se velmi dobře hodí pro chov v domácnostech. Jsou to středně velcí hlodavci, pohybliví, dobře skáčou a šplhají. Vyznačují se značnou zvědavostí a temperamentem. Jejich výhodou je, že “žijí” ve stejnou dobu jako lidé (ve dne bdí, v noci spí). Tyto vlastnosti z nich dělají velmi zábavné společníky pro děti i dospělé.
Osmáci se snadno ochočí a nebývají kousaví. Jsou tvory společenskými – máme-li na ně dostatek času, velice k nám přilnou.

Ve volné přírodě v Jižní Americe. Centrem jejich rozšíření jsou Andy (Peru, Chile, Argentina). Obývají různá prostředí, kterým se přizpůsobili. Díky tomu je můžeme nalézt u mořského pobřeží, stejně jako v alpinském pásmu hor.

Biologické zařazení Osmáků degu:
KmenObratlovci (Chordata)
TřídaSavci (Mammalia)
ŘádHlodavci (Rodentia)
PodřádMorčatovci (Caviomorpha)
NadčeleďOctodontoidea
ČeleďOsmákovití (Octodontidae)
RodOsmák (Octodon)
DruhOsmák degu (Octodon degus)

degu
Příručka o pečování o Osmáka degu:
Lenka Skoupá, Osmák degu jako domácí zvíře, nakladatelství VAŠUT