Mezinárodní projekt – Setkání tří škol v Alpách

Ve dnech 8. – 13.3.2004 se uskutečnil dlouho připravovaný již 2.ročník mezinárodního projektu v rakouských Alpách v malebném údolí Lechtal. Setkání se zúčastnily školy z Německa (Eschwege), Holandska (Zwolle) a naše škola z Dobřichovic. Tentokrát jsme byli ubytováni ve dvou domech ve Stanzachu, což se ukázalo složitější pro organizaci společného programu než loni, kdy jsme byli ubytováni v jednom domě.. Stanzach je typická tyrolská vesnička s překrásnými starými malovanými domy pokrytými vrstvou sněhu, po obou stranách vesnice se vypínají mohutné alpské vrcholy.
Celkem naše mezinárodní skupina čítala 60 členů, 22 Holanďanů, 17 Němců a 21 Čechů.
O jídlo a úklid jsme se museli starat sami. Každý den měla službu jedna skupina, která měla na starosti pomoc v kuchyni a také společný večerní program. Děti se velmi rychle sblížily a komunikovaly v angličtině, která se stala dorozumívacím jazykem.
Celý den byl nabit činnostmi, kde samozřejmě dominoval lyžařský výcvik v nedalekém lyžařském středisku Warth. Toto středisko nabízí ideální podmínky pro všechny, od začátečníků až po ty nejnáročnější. Vzhledem k vyšší náročnosti na lyžařské dovednosti byli někteří zpočátku zaskočeni, ale na konci týdne se černá sjezdovka pro všechny stala samozřejmostí. Počasí nám tak nepřálo jako loni, ale přesto všichni odjížděli opálení.
Děti byly spokojeny a vrátily se nejen plny zážitků, ale i obohaceny velkými zkušenostmi v komunikaci s jinak mluvícími vrstevníky a se znalostmi o životě a zvycích jiných národů. Mnozí si možná našli kamarády na celý život. Ale určitě všichni se těší na další podobná setkání.

B. Stejskal