Mezinárodní projekt – Setkání tří škol v Alpách

Ve dnech 15. – 22.3.2003 se uskutečnil dlouho připravovaný mezinárodní projekt v rakouských Alpách v malebném údolí Lechtal. Setkání se zúčastnily školy z Německa (Eschwege), Holandska (Zwolle) a naše škola z Dobřichovic. Byli jsme ubytováni v jednom společném domě Trudo v Bachu. Bach je typická tyrolská vesnička s překrásnými starými malovanými domy pokrytými vrstvou sněhu, po obou stranách vesnice se vypínají mohutné alpské vrcholy.
Celkem naše mezinárodní skupina čítala 73 členů, někteří dokonce byli ubytováni společně – Němci, Češi, Holanďani – v jednom pokoji.
O jídlo a úklid jsme se museli starat sami. Každý den měla službu jedna skupina, která měla na starosti pomoc v kuchyni a také společný večerní program. Děti se velmi rychle sblížily a čile komunikovaly v angličtině, která se stala dorozumívacím jazykem.
Celý den byl nabit činnostmi, kde samozřejmě dominoval lyžařský výcvik v nedalekém lyžařském středisku Warth. Toto středisko nabízí ideální podmínky pro všechny, od začátečníků až po ty nejnáročnější. Vzhledem k vyšší náročnosti na lyžařské dovednosti byli někteří zpočátku zaskočeni, ale na konci týdne se černá sjezdovka pro všechny stala samozřejmostí.
Děti byly nadšeny a vrátily se nejen plny zážitků, ale i obohaceny velkými zkušenostmi v komunikaci s jinak mluvícími vrstevníky a se znalostmi o životě a zvycích jiných národů. Mnozí si možná našli kamarády na celý život. Ale určitě všichni se těší na další podobná setkání.
Zbývá jen dodat, že celý týden nám přálo počasí. Důkazem byly opálené tváře všech účastníků.

B. Stejskal