Expedice Kniha

“Abychom se dozvěděli něco blíže o historii tisku knih, vyrazili jsme do Muzea knihtisku v Plzni. A proč zrovna do Plzně?” To se dozvíte zde.

“To je jednoduché, v Plzni totiž vznikla první tištěná kniha.

První technologie tisku byla vynalezena ve staré Číně. Byl to tzv. tisk z výšky neboli knihtisk. Technologie se dál vyvíjela, zdokonalil ji Johanes Gutenberg, který vynalezl písmovinu – slitinu olova, cínu a antimonu, ze které se vyráběly formičky písmen a pomocí nich a inkoustu se tisklo. Něco na způsob razítka.

Mohli jsme vidět i staré stroje, od první tiskárny až po starou řezačku.”

Julie Krotilová, 8.A

 

“Naše návštěva muzea knihtisku

Ve čtvrtek 21. 12. 2017 jsme se s naší třídou vydali na exkurzi do Plzně. Navštívili jsme muzeum knihtisku a dozvěděli se o jeho minulosti.

Johanes Gutenberg znovuobjevil knihtisk. První ho vymysleli staří Číňané. Významné roky pro náš knihtisk jsou 1468 a 1476. Lidé si původně mysleli, že roku 1468 vznikla naše první kniha, ale mýlili se. Je doloženo, že první kniha vznikla až později roku 1476 a jmenovala se Statuta Arnošta z Pardubic. Také jsme se dozvěděli, že se před tím používala litografie, což je kamenotisk a později ofset, což je stlačovací tisková technika. Základní barvy tisku, které se používají dodnes, byly černá, červená, žlutá a modrá.

Při exkurzi jsme se toho hodně naučili a děkujeme za tuto možnost.”

Mia Lonie, 8.B

 

Fotky si můžete prohlédnout zde.